Preek op 02-02-2025, Opdracht ven de Heer/Maria Lichtmis, jaar C, pastoor Frank Domen

Preek op 02-02-2025, Opdracht ven de Heer/Maria Lichtmis, jaar C, pastoor Frank Domen

Openingswoord

Broeders en zusters, hier aanwezig, en de mensen, die via livestream met ons meevieren, welkom. Veertig dagen geleden hebben wij Kerstmis gevierd, het blijde feest van de geboorte van onze Heer Jezus Christus.

Nu is de dag aangebroken waarop het Kind Jezus door Maria en Jozef naar de Tempel werd gebracht om aan God te worden opgedragen.

Niet alleen voldeed Jezus op deze manier aan het voorschrift van de wet; maar bovendien kwam Hij langs deze weg zijn gelovig volk tegemoet.

Geleid door de heilige Geest waren de grijsaard Simeon en de profetes Hanna naar de tempel gekomen. Door de heilige Geest verlicht, herkenden zij – te midden van al die andere baby’tjes – hun Heer en getuigden van Hem met vreugde.

Zo is het ook vandaag met ons: wij zijn door de heilige Geest hier bijeengekomen en willen naar het huis van de Heer opgaan om daar Christus te ontmoeten. Ook wij zullen Hem vinden en Hem herkennen bij het breken van het brood, totdat Hij eenmaal komt in heerlijkheid.

Laten wij nu de kaarsen zegenen, zodat wij als ‘lichtgevende mensen’ kunnen opgaan naar het altaar van de Heer.

Zegeningsgebed

Laat ons bidden. God, bron en oorsprong van alle licht, op deze dag hebt Gij aan Simeon, de rechtvaardige, het Licht getoond dat voor de heidenen straalt. Wij bidden U: heilig deze kaarsen door uw zegen +. Uw volk is hier samengekomen om ze ter ere van uw Naam te dragen. Verhoor ons gebed en laat ons voortgaan langs de goede weg om eens te komen tot het licht zonderavond. Door Christus, onze Heer. Amen.

Processie door de kerk

Schuldbelijdenis

Heer, ontferm U

Eer aan God

Openingsgebed

Laat ons bidden. Almachtige eeuwige God, op deze dag is uw eniggeboren Zoon in ons menselijk lichaam voor U verschenen en in de Tempel opgedragen. Wij bidden U: geef dat ook wij, met een zuiver hart, voor U mogen verschijnen. Door Onze Heer Jezus Christus, uw Zoon … Amen.

Kinder- en TienerWoordDienst

Preek

Het feest van de Opdracht van de Heer in de Tempel is een bijzonder moment in het leven van Jezus, Maria en Jozef, maar ook in onze eigen geloofsbeleving.

In de eerste lezing uit Maleachi horen we over de komst van de Heer in zijn heiligdom. De profeet spreekt over een boodschapper, die de weg zal bereiden. Dit doet ons denken aan Johannes de Doper, maar vandaag zien we ook hoe Maria en Jozef als het ware de weg bereiden voor de kleine Jezus door Hem naar de Tempel te brengen.

De Tempel was het centrum van het Joodse geloof, de plaats waar hemel en aarde elkaar raakten. Door Jezus daar te brengen, erkennen Maria en Jozef, dat Hij aan God toebehoort. Ze volgen hiermee de Joodse wet.

“Maria Lichtmis”

In de lezing uit de brief aan de Hebreeën lezen we dat Jezus “in alles aan zijn broeders – en zusters – gelijk moest worden”. Jezus, de Zoon van God, kiest ervoor om volledig mens te worden. Hij ondergaat alle vreugde, maar ook alle moeilijkheden van het menselijk bestaan. Waarom? Om ons te kunnen begrijpen, om met ons mee te kunnen voelen, en uiteindelijk om ons te kunnen redden.

Dit brengt ons bij het evangelie. Hier ontmoeten we twee bijzondere mensen: Simeon en Hanna. Beiden hebben hun hele leven gewacht op de komst van de Messias. Als Maria en Jozef met Jezus de Tempel binnenkomen, herkent Simeon Hem meteen als de langverwachte Redder.

Simeon neemt het Kind in zijn armen en spreekt die prachtige woorden: “Mijn ogen hebben uw Heil aanschouwd.” Hij ziet in dit kleine Kind het licht voor alle volken, de redding voor de hele wereld. Ook Hanna, een profetes, herkent Jezus en begint over Hem te spreken tot iedereen, die de bevrijding van Jeruzalem verwachtte.

Op dit feest leren wij over geduld en volharding. Simeon en Hanna hadden hun hele leven gewacht op dit moment. In onze wereld waarin alles snel moet gaan, waarin we gewend zijn aan instant bevrediging, is dit een belangrijke les. Soms moeten we geduld hebben, heel veel geduld, moeten we volharden in ons geloof en vertrouwen, ook als we niet meteen resultaat zien.

We leren vandaag ook het belang van openheid en oplettendheid. Simeon en Hanna stonden open voor Gods leiding en daardoor konden ze Jezus herkennen. Soms lopen wij aan God voorbij, omdat we te druk hebben of te afgeleid zijn. Laten ook wij onze ogen en harten openen voor Gods aanwezigheid in ons dagelijks leven.

Tenslotte leren we over het delen van ons geloof. Zowel Simeon als Hanna spraken openlijk over wat ze hadden gezien en ervaren. Ze hielden het goede nieuws niet voor zichzelf, maar deelden het met anderen. Als christenen worden ook wij uitgenodigd om ons geloof te delen, niet opdringerig, maar wel met enthousiasme en overtuiging.

Het feest van de Opdracht wordt ook wel het feest van het licht genoemd: Maria Lichtmis. In veel kerken worden op deze dag kaarsen gezegend. Deze kaarsen symboliseren Christus als het licht van de wereld. Maar ze symboliseren ook onze opdracht om dat licht door te geven.

Jezus zegt in het evangelie van Matteüs: “Jullie zijn het licht in de wereld.” (5, 14) Dit is geen vrijblijvende uitspraak, maar een opdracht. Zoals Maria en Jozef Jezus opdroegen in de Tempel, wordt ook ons gevraagd om Zijn licht te zijn in de wereld.

Dat kan beginnen met kleine dingen. Een vriendelijk woord voor iemand, die het moeilijk heeft. Een helpende hand voor iemand in nood. Het opkomen voor rechtvaardigheid en waarheid, zelfs als dat door sommigen niet wordt gewaardeerd. Het maken van keuzes, die getuigen van ons geloof, ook als dat niet altijd makkelijk is.

Tegelijkertijd mogen we, net als Jezus, “in alles aan onze broeders en zusters gelijk worden”. Ons geloof hoeft ons niet af te zonderen van de wereld, maar juist dieper in de wereld brengen. We mogen volledig mens zijn, met al onze vreugdes en zorgen, wetende dat Jezus dit alles met ons deelt.

Tot slot wil ik jullie uitnodigen om, net als Simeon, Jezus in je armen te nemen. Niet letterlijk, maar figuurlijk. Laat Jezus dichtbij komen in je leven. Praat met Hem, luister naar Hem, laat je door Hem leiden. En wie weet, misschien zul je dan ook kunnen zeggen: “Mijn ogen hebben uw Heil aanschouwd.”

Laten we vandaag, op dit feest onszelf opnieuw opdragen aan God. Laten we Hem vragen ons te helpen Zijn licht te zijn in de wereld. En laten we, net als Maria en Jozef, Jezus centraal stellen in ons leven, wetende, dat Hij ons begrijpt, met ons meevoelt en ons wil redden.

Moge God ons zegenen en ons tot een licht maken voor anderen. Amen.