Kerkgang zorgt niet voor extra risico op coronabesmetting, blijkt uit onderzoek

Kerkgang zorgt niet voor extra risico op coronabesmetting, blijkt uit onderzoek

Het fysiek bijwonen van een kerkdienst met hygiënemaatregelen gaat niet gepaard met een verhoogd risico op coronabesmetting. Dat blijkt uit een Duits onderzoek van de Philipps Universiteit van Marburg in samenwerking met de Evangelische Kerk van Kurhessen-Waldeck, in de deelstaat Hessen in het midden van Duitsland. De coronamaatregelen bij kerkgang zijn voldoende, blijkt uit Duits onderzoek. Bijna vijftienhonderd kerkleden, ambtsdragers en vrijwilligers uit drie Protestantse kerkdistricten deden drie maanden lang mee aan het onder­zoek. Zij werden gedurende de tijd gecontroleerd op antistoffen tegen corona. Het verschil in antistoffen tussen de gelovigen die thuis bleven en gelovigen die kerkdiensten bezochten, was niet significant. Onder de kerk­gangers waren zelfs wat minder besmette mensen. Van de 990 kerkgangers die regelmatig een dienst bezoch­ten, hadden 24 mensen (2,4%) antistoffen in hun lichaam. Van de 503 kerkleden die niet regelmatig naar de diensten kwamen, waren dat er 21 (4,2%). Onder ‘regelmatig’ werd een wekelijkse tot maandelijkse kerkgang verstaan. De hygiënemaatregelen werpen dus hun vruchten af, concluderen de onderzoekers. Binnen de kerk­gebouwen uit het onderzoek moet anderhalve meter afstand worden gehouden. Kerkbezoekers dragen verplicht een mondkapje en er wordt niet gezongen. Kerken moet aan bepaalde ventilatie-eisen voldoen en er moet desinfecterende handgel aangeboden worden. Looproutes en andere instructies moeten duidelijk zichtbaar zijn aangegeven. “De kerken rechtvaardigen het vertrouwen dat in hen werd gesteld”, zegt de decaan van de drie kerkdistricten. Hoewel dat niet wetenschappelijk werd bewezen, kwam de Westerkerk in Kampen afgelopen oktober ook tot de conclusie dat haar maatregelen voldoende waren. De Protestantse wijkgemeente had haar lakmoesproef toen bleek dat er een kerkganger met het coronavirus tussen de andere kerkbezoekers had ge­zeten. Niemand anders in de kerkdienst raakte besmet.